Yükleniyor...
About

Çağın Vebası: Egzema...

Bilim insanları, egzaması olan insanlar için ciltte yanlış giden bazı şeyler belirlediler ve sonunda bu kronik durumla nasıl başa çıkacağımızı bulmamıza yardımcı olabilirler. 2006 yılında, araştırmacılar belirli bir cilt proteininde eksik olan ile egzama gelişme riski olan insanlar arasında güçlü bir bağlantı buldular. Geçen yıl, bilim insanları neyin yanlış gittiğini göstermek için bu sonuçlara dayanıyorlardı ve sonuçları bizi bir egzama tedavisine bile götürebilirdi. Egzama, çocukların yüzde 20’sini ve yetişkinlerin yüzde 3’ünü etkileyen yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Egzamanın kronik semptomlarını hafifletmeye yardımcı olan krem ve losyon sıkıntısı olmasa da, henüz onu tamamen temizleyebilecek bir tedavi bulunmuyor. Geçtiğimiz on yılda, bilim insanları egzamanın ciltteki genetik filaggrin (filament kümeleyici protein) eksikliği ile ilişkili olduğunu biliyorlardı. Bu protein, cilt hücrelerinin her birinin şekillenmesine yardımcı olur ve cildimizin bariyer işlevini yerine getirmesinde önemli bir rol oynar. Bir kişi, uygun filaggrin kaynağını önleyen genetik bir mutasyona sahipse, bu durumda egzama veya ichthyosis vulgaris gibi cilt durumları geliştirebilir. Böyle bir durumda, cilt hücreleri dökülmez. Bunun yerine, balık pullarına benzeyen bir düzende yığılır. Bu büyük buluş 2016 yılında gerçekleşti. GSK Stiefel ile işbirliği yapan Birleşik Krallık’taki Newcastle Üniversitesi’nden bilim insanları, bu dayanılmaz cilt sorununa yol açan bir dizi proteinin ve moleküler yolun izini sürdü.

Araştırmaya öncülük eden Newcastle Üniversitesi’ndeki bilim insanı Nick Reynolds, “İlk kez, filaggrin proteini kaybının, tek başına egzamayı tetikleyen kilit proteinleri ve yolları değiştirmek için yeterli olduğunu gösterdik” açıklamasını yaptı. Ekip, mekanizmayı izlemek için, laboratuvarda, canlı deriye eşdeğer bir deri (LSE) kullandı. Bu deri modelinin üst katmanı, genetik mutasyona sahip kişilerde olduğu gibi filaggrin eksikliği olacak şekilde değiştirildi. Araştırmacılar, bu eksikliğin, tek başına ciltteki önemli düzenleyici mekanizmalarda bir sürü moleküler değişikliği tetikleyebileceğini buldu. Bununla birlikte, hücre yapısı, bariyer fonksiyonu gibi şeyleri ve hatta hücrelerin iltihaplanma ve strese tepki verme şeklini bile etkiledi. Ekip, özellikle, ilk defa, LSE kültürlerinde (filaggrin çıkarılmasından sonra) belirgin olarak, farklı ifade edilen 17 protein belirlediklerini belirtiyor. Daha sonra bu bulgularını, insanlardan alınan deri örneklerindeki proteinleri analiz edip, egzamalı ve sağlıklı katılımcı örneklerin sonuçlarını karşılaştırarak doğruladılar. Tespit ettikleri proteinlerin birçoğunun, laboratuvardaki deri modelinde görüldüğü gibi, yalnızca egzama olanlarda benzer şekilde değiştiğini buldular. Bu gelişme, egzama gibi sağlık sorunlarının daha geniş çaplı anlaşılması açısından, bulmacanın bir sonraki parçası olsa da, gerçekten umut verici bir adımdır. Bilim insanları, problemli filaggrin genine sahipseniz cildinizde neler olup bittiğini kesin olarak öğrendikten sonra, bunun olmasını durdurabilecek ilaçları aramaya başlayabilirler.


MURAT NURAY...
Doğal Yağ Üreticisi

Parlak ve mükemmel görünen bir cilt elde etmek için cildinize iyi bakmanız gerekir. Sıklıkla unutulan en iyi güzellik sırlarından biri, cildinize iyi bakmak için doğal yağlar kullanmaktır. Bu yağlar sabunlarımızın içinde, sizlerle